A konferencián a minisztérium által meghívott német elõadók a németországi szabályozást és felhasználási gyakorlatot mutatták be, majd egy rövid megbeszélés keretében a hazai szakemberek tehették fel a kérdéseiket az elõadóknak. Az elhangzott elõadásokat röviden összefoglaljuk.
László Tibor Zoltán tanácsos (Vidékfejlesztési Minisztérium) bevezetőjében jellemezte az építési és bontási hulladékok jelenlegi helyzetét. A legjelentősebb változtatások a lerakási tilalom és a szelektív bontás bevezetése, egyszerűsített anyagminősítő eljárás kidolgozása, a fenntartható fejlődés érdekében a zöld közbeszerzés preferálása az építőiparban és az adatszolgáltatás területén szükséges módosítási igények.
Dr. Alexander Janz (Szövetségi Környezet-, Természetvédelmi és Reaktorbiztonsági Minisztérium, Bonn) előadásában egy újabb szempontot ismertetett a hallgatósággal: nevezetesen a népesség igénye, és az általa okozott környezeti terhelés összefüggésének témakörét. Népességi adatokkal és az eddig szerzett tapasztalatokkal alátámasztva olyan víziót vázolt fel, amely alapján markánsan elkülönül az egykori NDK és NSZK a jelenlegi Németországon belül.
Visszabontás
PD Dr. - Ing. Habil. Angelika Mettke (Brandenburgi Műszaki Egyetem/BTU, Cottbus) egy hazánkat is érintő problémáról, illetve az általuk tervezett és a gyakorlatban sikeresen kipróbált megoldásról tartotta előadását. A feladat az elöregedett vasbeton panelépületek felújítása úgy, hogy minél kevesebb hulladék keletkezzen. A sokemeletes épületek felső szintjeit lebontották, a megmaradt szinteket pedig felújították, alaprajzot változtattak, magastetőt építettek rájuk. Az elemrendszerű visszabontással igen jelentős mértékben tudják csökkenteni a manapság oly sokat hangsúlyozott ökológiai lábnyomot.
Florian Knappe (Energia és Környezetvédelmi Kutató Intézet, Heidelberg) az előző előadó által vázolt elméleti terület gyakorlati tapasztalatait mutatta be. Végigvezette az építmények bontásánál keletkező hulladékok osztályozásából eredő problémakört. Bemutatta a szelektív bontás és a rombolás közötti különbségek piaci hasznát, illetve az anyagmenedzsmentet irányító szakképzett mérnök és gépkezelő felelősségét.
Dipl.-Min. Markus Schumacher (Újrahasznosított Építőanyagok Szövetségi Egyesülete, Duisburg) ismertette az egyesület jelenlegi jogi helyzetét és felvázolta a szerepét, státuszát a mostani német szövetségi rendszerben. Felhívta a figyelmet a külső tanúsító szervezetek fontosságára, mert azok tanúsítványai nélkül sokkal nehezebb piacot szerezni, később megtartani.
Új panelház
Dr. Bernd Susset a műszaki létesítményekbe beépítendő, ásványi eredetű, másodlagos nyersanyagok szabályozásáról, környezeti hatásáról beszélt. Kolozsiné dr. Ringelhann Ágnes főosztályvezető (Vidékfejlesztési Minisztérium, Hulladékgazdálkodási Főosztály) zárógondolatként kiemelte, hogy az elhangzottak alapján Magyarországon még sok a teendő, mind a szabályozás, mind a hasznosítható anyagok tanúsítása, mind pedig a felhasználásukra irányuló gazdasági-társadalmi ösztönzők bevezetése terén.
A cikk Bencze Zsolt (tudományos munkatárs; KTI Nonprofit Kft.) írásának kivonata a Beton Újság júniusi számából.