1. Előzmények
Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata 2008-ban írta ki pályázatát a város belterületén, a Mosoni-Duna fölött átívelő, Révfalu és Sziget városrész közötti közúti híd megvalósítására, a hozzá kapcsolódó út- és közműépítési munkálatok elvégzésével egyetemben.
A pályázat nyertese a KÖZGÉP Zrt. vezetésével a KSM 2008 Konzorcium lett. A konzorciumvezető cég alaptevékenységét az elmúlt 90 évben az acélszerkezetek gyártása jelentette, azonban 2004-től profilja jelentősen bővült, ma már a társaság autópálya, vasút- és közműépítési, valamint környezetvédelmi beruházásokat is végez.
Győr polgárainak régóta megfogalmazott igénye volt egy járművel való közlekedésre is alkalmas híd a területen, hiszen a Mosoni-Dunán itt lehet a Szigetközből a Rába bal partjára átkelni, a Sziget és Révfalu városrészek között pedig a közvetlen kapcsolat hiányzott Győr belső közlekedéséhez.
2. Az új Mosoni-Duna híd tervezése
Győr Megyei Jogú Város kérésének megfelelően, a lehető legkarcsúbb képet mutató híd megtervezése volt a feladat. Célként fogalmazták meg, hogy az új híd átvezesse a szemlélő tekintetét az egyik partról a másikra, az egyik városrészből a másikba, ezért a pályaszerkezetnek minimális ívelése legyen és a hídnak ne legyen pályatest feletti szerkezete. A cél: egyszerű lemez átfektetése a víz fölött, amelynek szépségét karcsúsága, könnyedsége adja.
Az építtető két darab, szekrény-keresztmetszetű acél főtartóból és a vele együttdolgozó vasbeton pályalemezből álló öszvérszerkezetű, új Mosoni-Duna híd terveztetése mellett döntött, melyet a Vásárhelyi Pál gyaloghíd mellett helyeztek el. A két városrészt összekötő közúti hídon kétnyomú gépjárműforgalom, a szerkezet két oldalán kialakított járdán pedig a gyalogos és kerékpáros forgalom zajlik.
A folyó feletti nyílás 63,0 m, az ártéri nyílások 41,0 m és 36,0 m hosszúak. A híd hossza 141,20 m. A kocsipálya 8,0 m széles, a járdák teljes szélessége 4,0-4,0 m. A tervezett hidat az „A” terhelési osztálynak megfelelő járműteherre és a járműsort helyettesítő megoszló teherre méretezték.
A híd alapozását 1,0 m átmérőjű CFA cölöpalapokkal tervezték. A pillérek alá 11-11 db CFA cölöp készült. A két különálló, felmenő oszlop 1,80 m átmérőjű vasbeton köroszlop, amelynek fejezete 3,00 m-re kúposan szélesedik ki.
A híd keresztmetszete két acél-főtartós, vasbeton pályalemezzel együttdolgozó gerendaszerkezet. A főtartók trapéz alakú, gerinclemezes szekrény keresztmetszetű acélgerendák, tengelytávolságuk 7,50 m. A főtartót szekrény-keresztmetszetű, állandó magasságú gerenda alkotja. A gyári és helyszíni illesztések egyaránt hegesztettek. A hegesztett főtartók gyárilag 10 darabból készültek, amelyeket a helyszínen illesztettek össze hegesztéssel.
Az egymástól 7,50 m-re elhelyezkedő acél főtartókat helyszínen készült vasbeton pályalemez hidalja át. A vasbeton pályalemez minimális vastagsága 23 cm, az acéltartók felett 30 cm vastag. A konzollemezek vastagsága a befogásnál 30 cm, a szegélyek felé 20 cm-re vékonyodik.
A betonozás alatt két vízijárom támasztotta alá ideiglenesen a hídszerkezetet. A pályalemez betonozása három ütemben történt, a hídalak folyamatos ellenőrzésével. A felszerkezetet és az alépítményt összekapcsoló saruk egyszerű fazék-saruk, a fix saru a „B” pillérre került.
3. Az új Mosoni-Duna híd építése
A kivitelező KSM-2008 Konzorcium vezetője a KÖZGÉP Zrt., a konzorcium tagjai a Strabag MML Kft. és a Mahíd 2000 Zrt. A projekt és a híd kivitelezésében igen hangsúlyos szerepet kapott a gondos előkészítés és a részletekig meghatározott organizáció, mivel a meglévő Vásárhelyi Pál hidat az építés ideje alatt mindvégig meg kellett tartani a gyalogosforgalom és a közműellátás folyamatossága miatt. A munkaterületet a Mosoni-Duna mindkét oldalán beépített telkek szegélyezték, így igen szűkös volt a munkaterület, ahol a meglévő gyalogos hídhoz nap mint nap több ezer győri lakos és egyetemista haladt át. Kiemelt figyelmet és folyamatos koordinációt kívánt a Széchenyi István Egyetem párhuzamosan futó fejlesztési projektje.
A projekt engedélyezési terveit 2009. április 7-én adták be az engedélyező hatóságokhoz, majd 2009. szeptember 8-án elkészültek a kiviteli tervek. A munkaterület átadás-átvétele 2009. szeptember 11-én történt és megkezdődtek a kivitelezési munkálatok.
A híd építése a mederben kialakított műszigetek, azaz a meder betöltések kialakításaival kezdődött. A kialakított műszigetekről vált lehetségessé a vízijármok csőcölöpjeinek leverése. A csőcölöpök leverését követően a KÖZGÉP Zrt. megkezdte az általa gyártott vizíjármok szerelését. A CFA cölöpalapozás készítése a szigeti oldalon kezdődött meg, tekintettel arra, hogy ezen az oldalon került kialakításra a szerelőterület, majd ezen metodika szerint készültek el a cölöpösszefogó gerendák és a pillérek.
A KÖZGÉP Zrt. központjában az építkezés ütemtervének megfelelőn megkezdődött az acél főtartók gyártása, hogy azok a kellő időben a helyszínen beépíthetőek legyenek. Az acélszerkezetet közúton szállították a helyszínre. Az acél főtartók a központban megkapták a gyári korrózióvédelmi bevonatokat, majd a helyszínen a végleges bevonati réteget.
A szállíthatóság miatt egy főtartó 10 db szerelési egységből állt. Egy szerelési egység hossza 6,80 m és 18,00 m között változott, tömege ~30 tonna. Az acélszerkezet tolása 2010. január 21-én kezdődött meg és ösz-szesen 4 db tolási művelettel a teljes híd a helyére került.
Időközben a Győr Megyei Jogú Város által meghirdetett pályázaton az új Mosoni-Duna-híd a város polgárainak szavazatai alapján a Jedlik Ányos híd nevet kapta. Az acélszerkezet tolása 2010. március 5-én fejeződött be, ezután megkezdődött a pályalemez zsaluzása, a betonacél szerelése, illetve a saruk elhelyezése. A pályalemez betonozása folyamatos geodéziai ellenőrző mérésekkel, a tervezett betonozási ütemek szerint készült. 2010. június 11-én ünnepélyesen átadták a híd szerkezetét.
A befejező munkákat és a sikeres próbaterhelést követően a gyalogos forgalmat is a Jedlik Ányos hídra terelték és megkezdődhetett a Vásárhelyi Pál híd bontása. Az elbontott híd pilonjából és feszítőkábeleiből a szigeti oldalon méltó emlékjel készül.
A Jedlik Ányos híd műszaki átadás-átvétele 2010. október 18-án, az ünnepélyes átadás 2010. november 24-én történt meg.