A látszóbeton reneszánsza

Látszóbeton, fehér beton, nyersbeton, építészeti beton. A kortárs építészet egyre gyakrabban emlegetett és használt kifejezései. Bátran állíthatjuk, hogy a látszóbeton a 21. században újabb fénykorát éli.


Az építészek és mérnökök egy új generációjának fontos és egyre divatosabb eszközévé vált hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Ez az a generáció, aki a betonra már nem csak mint szerkezetre, hanem mint önálló esztétikai értéket hordozó építőanyagra tekint. Egyre több példát láthatunk a látszóbeton-építészet megvalósulására hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Ennek megfelelően a Kortárs Építészeti Központ idén tavasszal a betonra koncentrál. A BETONTAVASZ elnevezésű rendezvénysorozat nyitánya a Nemzetközi Látszóbeton Szimpózium volt február végén, amely a hazai előadók mellett német, osztrák és svájci építészeket szólaltatott meg.

Zaha Hadid

Aki járt már a berlini kormányzati negyedben, ismeri Zaha Hadid vagy Tadao Ando alkotásait vagy volt már alkalma Peter Zumthor wachendorfi kápolnáját szemügyre venni, az tudja, miről is van szó.
A felsorolt épületek nagyon jól szemléltetik az anyagban rejlő lehetőségek sokszínűségét. Az említett példák mindegyikénél máshogy van jelen látszóbeton – és az, hogy ez a beton miért olyan amilyen, leginkább az építészeti koncepción múlik.

A beton rengeteg lehetőséget rejt magában. Nem véletlen, hogy számos egyéb művészeti ág képviselőjét is megihlette az az őszinteség, amit ez az anyag sugall. Találkozhatunk betonból készült használati- és design tárgyakkal egyaránt.

Tadao Ando


Már szinte meg sem lepődünk egy beton fülbevaló, kávéfőző vagy autó láttán. Annak ellenére, hogy egyre többen vélik felfedezni ebben az anyagban rejlő szinte korlátlan lehetőségeket, olykor mégis körüllengi a bizalmatlanság fellege.
A látszóbeton-építészet hazánkban is egyre kedveltebb és remélhetőleg hamarosan lerombolja a ’60-as ’70-es évekből itt ragadt, a betonhoz fűződő negatív képzettársításokat.
A látszóbeton ugyanis nem egyenlő a panelházak homlokzatain megszokott és kevésbé kedvelt betonnal. Ennél jóval több. Nem csak egy építőanyag, hanem egy rendkívül jó minőségben megtervezett és kivitelezett betonszerkezet, mely felületének minősége olyan, hogy burkolat nélkül is önálló és impozáns esztétikai értéket hordoz.

Peter Zumthor wachendorfi kápolnája

Magyarországon a 4-es metró az első olyan nagyobb beruházás, ahol jelentős a látszóbeton felületek alkalmazása. Itt találkozhatunk hazánkban elsőként a látszóbeton-tervezés és -építés komplex megközelítésével. A 4-es metró utasforgalmi tereiben fellelhető látszóbeton felületek mindenki számára kicsit közelebb hozzák majd ezt az egyelőre nehezen megfogható esztétikai élményt. Addig is, amíg nem várakozhatunk ezekben a terekben az érkező metrószerelvényekre, a KÉK szervezésében részt vehetünk olyan helyszínbejárásokon, ahol az építész-tervezők vezetésével megtekinthetünk bizonyos megállókat és részletesebb információkhoz juthatunk a koncepciót illetően.


  forrás: Laposa.hu, Építészfórum.hu

 Vissza a hírekhez!


Budapest, 2011. március 21.