12 idős fa élete menthető meg 1 tonna újrapapírral

Bár a hulladék-újrafeldolgozás terjedése örvendetes dolog, számos szakértő inkább a hulladék-megelőzés mellett érvel. Sajnos hazánkban az évente keletkező mintegy 4,6 millió tonna hulladéknak 82 százaléka még mindig lerakóra kerül, ennek ellenére a szelektív hulladékgyűjtés (jelenleg 4000 hulladékgyűjtő sziget működik országszerte) és a feldolgozó háttéripar bővülése révén fokozatosan nő az anyagában újrahasznosított hulladék mennyisége.


Magyarországon évente közel 600 ezer tonna papírhulladék keletkezik, melynek mintegy fele újrahasznosításra kerül, elsősorban csomagolóanyagként. Becslések szerint egy tonna papírhulladék feldolgozása 12 öreg fát ment meg a kivágástól, valamint 31,8 köbméter vizet, 3 köbméter lerakóhelyet, 4,1 MW áramot és 280 liter kőolajat takarít meg. Hozzá kell tenni azonban, hogy az „újrapapír” is különböző minőségű lehet, ami jelentősen befolyásolja az energia és a hulladékpapír igényt.

A HuMusz (Hulladék Munkaszövetség) március elsejét az újrapapír napjává nyilvánította, ezzel próbálva felhívni a figyelmet a téma fontosságára. Tömöri Balázs, a HuMusz munkatársa úgy véli, hogy Magyarországon még nem elég ismertek és népszerűek az újrahasznosított papírból készülő termékek.

A kereslet növelését egyrészt adókedvezménnyel lehetne elérni, viszont legalább ennyire fontosnak vélik az államigazgatási szervek példamutatását: részben csökkenteni kellene a papírhasználatot, másrészt a közbeszerzés során előnyben kellene részesíteni az újrapapír alapú termékeket (jelenleg a közbeszerzés során lehetséges, de nem kötelező a környezetbarát megoldást választani). A hulladék újrafeldolgozása ugyanis csak másodlagos megoldás, inkább a hulladék keletkezésének megelőzésére kellene hangsúlyt fektetni az ésszerű, takarékosabb papírhasználat révén.

 Forrás: Humusz

 Vissza a hírekhez!


Pécs, 2006. szeptember 12.